Home » Bez kategorii » 8 MAJA OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

ŚWIĘTO TO INAUGURUJE OBCHODY TYGODNIA BIBLIOTEK TRWAJĄCE

DO 15 MAJA.

PRZYPOMINAMY !!!

W zakładce  BIBLIOTEKA, znajdziecie wiele propozycji miłego  i twórczego spędzenia wolnego czasu.

CZY  WIECIE, ŻE:

• Najstarsza książka w naszej bibliotece to: „Bitwa grochowska” L. Mierosławskiego z 1835 r.
  • Książki po dokonaniu zakupu wpisuje się do inwentarza i nadaje im kolejne numery. Najstarsze inwentarze w naszej bibliotece pochodzą z 1947 r. Książka o najniższym używanym numerze to obecnie: „A..B..C..”  Elizy Orzeszkowej o numerze 14.
  • Nasza szkolna biblioteka powstała z połączenia dwóch bibliotek szkolnych, dawnej biblioteki Szkoły Podstawowej nr 2  i dawnej biblioteki Szkoły Podstawowej nr 1 /późniejszego Gimnazjum nr 1 / i liczy ok. 17000 voluminów.
  • W bibliotece znajduje się aż 56 regałów bibliotecznych.
  • Najstarsze kroniki naszej szkoły datowane są na rok 1857. Są to spisy nazwisk ówczesnych uczniów.
  • Już w roku 1993 wypożyczenia książek rejestrowane były przy pomocy komputera. Wtedy to w naszej szkole zniknęły katalogi kartkowe, a uczniowie wyszukiwali książki w katalogu komputerowym o nazwie System Ewidencji Bibliotecznej. Przeglądanie katalogów cieszyło się tak dużą popularnością, że tworzyły się kolejki oczekujących.
  • Najwięcej imprez bibliotecznych odbywa się w naszej szkole w październiku ze względu na obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Organizujemy wtedy konkursy, wspólne czytanie w bibliotece, liczne lekcje biblioteczne oraz spotkania czytelnicze. Dekorujemy odświętnie bibliotekę i korytarze szkolne.
  • Imprezą czytelniczą, która od kilku lat gromadzi w jednym miejscu najwięcej osób, jest Pobijanie Rekordu Czytania. W pierwszych dniach czerwca gromadzimy się wszyscy / uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, a nawet rodzice / na boisku szkolnym, aby w naszej szkolnej rodzinie wspólnie czytać przyniesione książki.

Bibliotekarze