Home » Bez kategorii » Dzień Niepodległości

Dzień Niepodległości

W 1795 roku układ trzech mocarstw: Rosji, Prus i Austrii pozbawił Polaków ojczyzny. Przez lata niewoli zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje i religię. Po wielu latach walk o niepodległość pierwsza wojna światowa w latach 1914 – 1918 roku przyniosła Polsce wolność.

Jędrzej Moraczewski pisał:

„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (…)”

Po 123 latach niewoli 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Dzień 11 listopada jest dla Polaków bardzo ważnym dniem. Tego dnia obchodzimy nasze święto narodowe. Jest to data umowna. Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Po drugiej wojnie światowej w 1945 roku zostało zniesione. Do kalendarza oficjalnych świąt państwowych powróciło w 1989 roku.

Obecnie z uwagi na czas epidemii i związane ograniczenia będziemy je obchodzić w ograniczonym zakresie i osobno. Pamiętajmy o udekorowaniu naszych domów biało-czerwonymi flagami Polski.