Home » Bez kategorii » Mobilność, uczniów i nauczycieli do Hiszpanii w ramach projektu Erasmus+ „European Cultural Heritage out of the classroom” dzień po dniu

Mobilność, uczniów i nauczycieli do Hiszpanii w ramach projektu Erasmus+ „European Cultural Heritage out of the classroom” dzień po dniu

Kolejna przygoda w projekcie Erasmus+ „E.C.H.O.” ! O świcie, 08.05.2023r., grupa uczniów (Wiktoria Zawiła, Martyna Woźniak, Filip Górkiewicz, Szymon Prokopiuk, Filip Borkowski, Oliwier Urbańczyk i Franciszek Młynarczyk) z opiekunami ( Iwona Majkowska- Kochan i Agnieszka Bogunia) wyruszyła w podróż do hiszpańskiego Tomelloso , aby poznawać kulturalne dziedzictwo Europy. „Exploring our traditions” – to temat pierwszego dnia wizyty w hiszpańskim Tomelloso. Gospodarze – nauczyciele i uczniowie szkoły I.E.S. Francisco Garcia Pavon – serdecznie przywitali gości z Polski, Włoch i Estonii, biorących udział w projekcie Erasmus+. Zajęcia projektowe trwały od rana do wieczora. Bariera językowa szybko została przełamana dzięki wspólnym aktywnościom prowadzonym z hiszpańską swobodą i poczuciem humoru – tańcom z różnych krajów, konwersacjom, grom planszowym, zwiedzaniu szkoły oraz degustacjom dań i słodyczy z lokalnej kuchni (w ogródku szkolnym pod palmami) Obchodzony właśnie Dzień Europy świętowano m.in.na warsztatach, w czasie których każdy narysował grafikę zawierającą nazwę projektu „E.C.H.O.”, a uczniowie hiszpańscy wykonali z.nich,indywidualne,przypinki. Zgodnie z hasłem pierwszego dnia, każda delegacja omówiła tradycyjne rzemiosło swojego kraju, a seniorki z regionu Kastylia La Mancha pokazały kunszt koronkarski tworząc misterne koronki i prezentując akcesoria do ich wyrobu. Zwiedzanie słonecznego Tomelloso połączone zostało z gra miejską rozgrywaną w międzynarodowych grupach. Po dotarciu we wskazane miejsce uczniowie poznawali historię z nim związaną oraz wykonywali zdjęcie w stylu określonym przez autorów zadania. ?? Drugi dzień mobilności w projekcie Erasmus+ „E.C.H.O.” – część 1 Prawdą jest , że wszystkie europejskie drogi prowadzą do Rzymu. Uczniowie sprawdzili to w hiszpańskim Toledo, w którym zaraz za dawną bramą miejską znajduje się dobrze zachowany fragment rzymskiej drogi wybudowanej w II wieku p.n.e. na potrzeby kupców przybywających do miasta z całej Europy. Toledo, wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, nazywane jest „miastem trzech kultur”, bo swoją unikalną architekturę zawdzięcza przenikającym się przez wieki wpływom muzułmańskim, żydowskim i chrześcijańskim. Na trasie zwiedzania podziwiano więc monumentalny budynek Katedry Najświętszej Maryi Panny, Synagogę El Transito, bogato zdobione kamienice z orientalnymi motywami oraz urokliwe położenie miasta nad szmaragdową rzeką Tag. Od wieków Toledo słynie z wyrobów zdobniczych, produkcji broni białej, oryginalnych smaków marcepanu i wypalanej, kolorowej ceramiki. Nic dziwnego, że uczestnicy nie mogli stamtąd wyjechać bez licznych pamiątek – magnesów z motywem hiszpańskiej ceramiki, biżuterii, marcepanu w różnych kształtach oraz gadżetów z „Władcy pierścieni „, gdyż repliki mieczy, zbroi i ozdób wytwarzanych w średniowiecznym Toledo „zagrały” we współczesnym filmowym ,hicie. ?? Drugi dzień mobilności w projekcie Erasmus+ „E.C.H.O.” – część 2 Skąd pochodzi określenie „walczyć z wiatrakami” znane we wszystkich językach? – z hiszpańskiego regionu Kastylia La Mancha, gdzie w 1604 roku pisarz Miguel de Cervantes stworzył postać błędnego rycerza Don Kichota widzącego w rozsianych na pobliskich wzgórzach wiatrakach potwory, z którymi (jako odważny rycerz) musiał toczyć nierówną walkę, aby dowieść swojego bohaterstwa i zyskać uznanie w oczach ukochanej Dulcynei z Toboso. W drodze z Toledo do Tomelloso uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach odwiedzili Campo de Criptana, zwane „ziemią potworów” w nawiązaniu do historii Don Kichota. Znajduje się tam 10 doskonale zachowanych wiatraków, w tym trzy z pełnym sprawnie działającym mechanizmem. Imponujące budowle o wysokości 11 metrów i 8-metrowej długości każdego ze skrzydeł wykorzystywały naturalną siłę wiatru dzięki możliwości obracania się dachu w zależności od kierunku i siły wiania. Świst wiatru, białe sylwetki wiatraków i ogromne skrzydła mogły budzić skojarzenia z potworami, szczególnie dla zakochanego w literaturze rycerskiej szlachcica z La Manchy. Mimo iż walczył dzielnie, jego starania były skazane na porażkę. Dziś, już, wiemy, dlaczego… ??

„E.C.H.O. for nature – river of life” to temat trzeciego dnia wizyty w Hiszpanii w projekcie Erasmus+. Po wcześniej oglądanych zabytkach przyszedł czas na odkrywanie piękna natury w położonym niedaleko Tomelloso parku narodowym Lagunas de Ruinera. Nazwa parku nawiązuje do hałasu, jaki tworzą rozliczne wodospady przelewające wodę z szesnastu jezior położonych na różnych poziomach. Skład chemiczny skał położonych na dnie każdego z jezior powoduje, iż każde z nich ma inny kolor. Wędrówka po parku, zejście do kanionu, piknik, pływanie kajakami, wizyta na zamku Penarroya – to tylko kilka powodów, które sprawiły, że dzień ten zostanie w pamięci uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach , uczniów estońskich i włoskich oraz gospodarzy – IES,Francisco,Garcia,Pavon. ?? Udział w wyjeździe edukacyjnym w ramach projektu Erasmus+ „E.C.H.O.” to nie tylko zwiedzanie danego kraju, ale także zadania dla wykonania dla uczniów, które mają doskonalić znajomość języka angielskiego i kształtować kompetencje kluczowe np. umiejętność współpracy w różnych zespołach. W czasie wizyty w Hiszpanii uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 zaprezentowali swoje talenty w wielu zadaniach wypełniających intensywny program spotkania np. w grze miejskiej, w której podzieleni na trzy grupy „Don Kichote”, „Dulcenea” i „Sancho Pansa” fotografowali się w miejscach ważnych dla historii i kultury Tomelloso wraz z uczniami z Hiszpanii, Włoch i Estonii. Delegacja polska przygotowała także pokaz i prezentację dotyczące szydełkarstwa i koronkarstwa omówione przez uczniów klas szóstych – Martynę Woźniak, Oliwiera Urbańczyka i Szymona Prokopiuka. Wiktoria Zawiła i Filip Górkiewicz z klas ósmych zaprezentowali mapę interaktywną ze zdjęciami i informacjami o Wadowicach (opracowanie p. Iwona Majkowska-Kochan), a Filip Borkowski i Franciszek Młynarczyk wytłumaczyli zasady gry z kodami QR (przygotowanie p. Agnieszka Bogunia). W ostatni dzień wizyty Martyna Woźniak wystąpiła w czasie koncertu prezentując gitarową wersję utworu „Atlantis”. Delegacje z Włoch , Estonii i hiszpańscy gospodarze przygotowali muzyczne i taneczne niespodzianki, co pozwoliło na odkrycie wielu talentów (nie tylko językowych ). ?? W ostatni dzień w wizyty w Tomelloso gospodarze – szkoła I.E.S. Francisco Garcia Pavon pokazali uczestnikom projektu swoją wielowiekową tradycję wytwarzania wina, z którego słynie region La Mancha. Dzień, zatytułowany „A sea of vineyards” – „Morze winnic” rozpoczął się od wizyty w urzędzie miasta i spotkaniu z lokalnymi władzami i dziennikarzami. Następnie uczniowie mieli okazję odwiedzić jedną z 2500 piwnic winiarskich położonych pod powierzchnią miasta. Po wizycie w winnicy odbył się koncert hiszpańskich przebojów , degustacja przysmaków z lokalnej kuchni i bardzo emocjonalne pożegnanie. Ach,,żal,było,odjeżdżać…. ?? W drodze powrotnej z Hiszpanii zatrzymaliśmy się na chwilę w Monachium, aby zgodnie z tytułem projektu „European Cultural Heritage out of the classrooms – E.C.H.O.” poznać dziedzictwo kulturowe kolejnego kraju europejskiego . Marienplatz w stolicy Bawarii z monumentalną katedrą i licznymi zabytkami uświadomił nam piękno architektury tego miejsca i niepowtarzalny charakter miasta pełnego turystów. Wycieczka była nagrodą – niespodzianką dla uczniów przygotowaną przez panie opiekunki – p. Agnieszkę Bogunię i p. Iwonę Majkowską – Kochan (koordynatora projektu Erasmus+). Uczestnicy: Wiktoria Zawiła Martyna Woźniak Filip Górkiewicz Szymon Prokopiuk Filip Borkowski Oliwier Urbańczyk Franciszek Młynarczyk Koordynator projektu/ opiekun: Iwona Majkowska- Kochan Opiekun: Agnieszka Bogunia

Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 2
im. Marii Konopnickiej
ul. Sienkiewicza 9
34-100 Wadowice
tel. 33 823 33 89
e-mail: sp2@wadowice.pl

BIP

Kuratorium Oświaty w Krakowie

Szkoła pamięta

Erasmus+

Facebook

Laboratoria Przyszłości

Owoce i warzywa w szkole