Home » Bez kategorii » Wycieczka do Krakowa

Wycieczka do Krakowa

Nauka poza murami klasy – outdoor learning – jest światowym trendem w edukacji. Cieszymy się, że uczymy tak od lat, organizując wycieczki i warsztaty muzealne w cyklu „Razem odkrywamy tajemnice Krakowa”, którego organizatorem jest nauczycielka historii p. Małgorzata Opyrchał -Żak. Tym razem uczniowie z klas 4a – 6 osób, 4b- 6, 5a-4, 5b-13, 6b-3, 7a-7, 7b-3 zwiedzili najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius, wspaniały przykład architektury gotyckiej. Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej „Mikołaj Kopernik- bystr(Żak) z astronomii” podczas której zwiedzili zabytkowe wnętrza, które niegdyś służyły profesorom i studentom, takie jak libraria (biblioteka), stuba communis (dawna jadalnia), skarbiec, pokoje profesorskie, mieszkanie związanego z uczelnią św. Jana Kantego czy aula, w której prezentowany jest cenny zbiór malarstwa. W tzw. pokoju Kopernika (słynny astronom studiował w Krakowie w latach 1491-1495) zobaczyli unikatowy zespół instrumentów astronomiczno-astrologicznych z 2 połowy XV, insygnia rektorskie: berła z XV wieku, łańcuch i pierścienie, Globus Jagielloński z początku XVI wieku, pierwszy znany globus, na którym umieszczono odkrytą właśnie Amerykę. Zobaczyli także najnowsze nabytki w zbiorach muzeum czyli nagrody filmowe przekazane przez Andrzeja Wajdę (Oscar, Złota Palma z Cannes, berliński Złoty Niedźwiedź i inne), złoty medal olimpijski Roberta Korzeniowskiego oraz medal Nagrody Nobla podarowany uniwersytetowi przez Wisławę Szymborską, a także zdjęcie Ziemi z autografem pierwszego człowieka na Księżycu- Neila Armstronga. Drugim punktem wycieczki było Muzeum Krakowa Krzysztofory. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i uczestniczyli w warsztatach muzealnych. Dla starszej grupy przygotowano zajęcia dotyczące Rycerstwa i ich uzbrojenia, natomiast młodsza grupa uczestniczyła w interaktywnych zajęciach na temat krakowskich legend. Uczniowie odgrywali postaci, dobierali rekwizyty. Zobaczyli także podziemia oraz wystawę prac z Konkursu na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe- symbol odradzającego się życia, nadziei i radości. Na koniec był spacer wkoło Sukiennic i Plantami oraz zakup tradycyjnego obwarzanka. Wycieczka do Krakowa to także jedno z działań wpisujących się w realizację projektu Erasmus+ „E.C.H.O”, przybliżającego uczniom europejskie dziedzictwo kulturowe. Wraz z p. Małgorzatą Opyrchał -Żak opiekę nad uczniami sprawowała p. Teresa Malczyk, p.Iwona Majkowska – Kochan, p. Agnieszka Bogunia.

Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 2
im. Marii Konopnickiej
ul. Sienkiewicza 9
34-100 Wadowice
tel. 33 823 33 89
e-mail: sp2@wadowice.pl

BIP

Kuratorium Oświaty w Krakowie

Szkoła pamięta

Erasmus+

Facebook

Laboratoria Przyszłości

Owoce i warzywa w szkole