Home » Bez kategorii » Sprawozdanie z zagranicznej wycieczki uczniów do Grecji

Sprawozdanie z zagranicznej wycieczki uczniów do Grecji

21 maja 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach po raz kolejny wyruszyli na szkolną zagraniczną wycieczkę. Tym razem celem naszej wyprawy stała się Grecja. Głównym założeniem wyjazdu było zaspokojenie potrzeb intelektualnych i poznawczych uczniów- turystów, a także:
– kontakt z europejskimi dobrami kultury, poznawanie zjawisk kulturalnego życia, kulturowych wartości przyrody, uczestnictwo w kulturze,
– realizowanie założeń Europejskiego Planu Rozwoju Szkoły poprzez stworzenie uczniom możliwości bezpośredniego poznania realiów krajów europejskich, stosowania języka obcego w kontakcie z cudzoziemcami, ćwiczenie umiejętności odbioru i produkcji językowej, podnoszenia świadomości bycia Europejczykiem, poznania dziedzictwa historycznego, kulturowego i walorów turystycznych Europy, uczenie tolerancji i otwartości na inne kultury i narody,
– poprawa sprawności fizycznego stanu zdrowia poprzez kontakt z naturą, przeciwdziałanie ograniczeniu ruchowej aktywności oraz budzenie stałych zainteresowań poznawczych turystyką,
– budzenie pasji i zainteresowań poznawczych przez wielokierunkowe, emocjonalne i aktywne zaangażowanie,
– kształtowanie odpowiednich postaw wobec otoczenia i świata,
– kształtowanie społecznych postaw przez kontakt z ludźmi, z ich efektami pracy,
– kształtowanie pozytywnego stosunku do innych osób (życzliwość, tolerancja, uczynność, współczucie, uprzejmość),
– kształtowanie odpowiedzialności za podjęte działania, przygotowanie do życia w zespole,
– zapewnienie dzieciom wypoczynku w zdrowym klimacie wybrzeża, 
– nabywanie umiejętności poprzez praktyczne działanie, 
– rozpoznawanie zachowań uczniów w sytuacjach pozaszkolnych, 
– integracja grupy, 
– współpraca i wzajemna pomoc w grupie,
– kształtowanie nawyków higienicznych i zachowań prozdrowotnych, 
– kształcenie samodzielności, 
– zainteresowanie światem, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem, 
– realizacja programu dydaktycznego poprzez poznawanie historii, geografii, zabytków i zwiedzanie ciekawych miejsc.

W wycieczce uczestniczyło 46 uczniów z klas 7 i 8 szkoły podstawowej oraz z 3 klas oddziałów gimnazjalnych. Opiekę sprawowało 5 opiekunów. Na miejsce naszego pobytu wybraliśmy Paralię- miejscowość na Riwierze Olimpijskiej. 
Riwiera Olimpijska to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów Grecji. Położona nad Morzem Egejskim słynie z pięknych plaż, ciepłego morza oraz fantastycznie zagospodarowanych turystycznie miejscowości, takich jak: Paralia, Olimpic Beach czy Leptokaria. Swoją nazwę region zawdzięcza usytuowaniu w obrębie najwyższego pasma górskiego Grecji – Olimpu. 
Zakwaterowani zostaliśmy w hotelu Yakinthos, w bliskiej odległości do przepięknej plaży i niedaleko centrum miasteczka z licznymi sklepikami z pamiątkami i kawiarniami.
Pobyt w Grecji obfitował w liczne atrakcje, wycieczki fakultatywne i mile spędzony czas na świeżym powietrzu.
W trakcie pobytu zrealizowaliśmy założenia programu oraz uczestniczyliśmy w następujących wycieczkach:
• wycieczki piesze wzdłuż brzegu morza, 
• piesza wycieczka do oddalonej o 4,5 km Olimpic Beach,
• zwiedzanie miejscowości Paralia,
• wycieczka do podnóża Góry Olimp i zwiedzanie Masywu Olimpu- siedziby greckich bogów, skąd mogliśmy podziwiać niesamowite widoki. Mieliśmy okazję spacerować ścieżkami, którymi kiedyś przechadzał się Zeus, wraz z pozostałymi greckimi bogami, oraz poznać historię 12 bogów i greckich bogiń. Podczas wycieczki zwiedziliśmy park narodowy na terenie masywu góry Olimp. Park znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO i objęty jest całkowitą ochroną biosfery. 
• zwiedzanie miejscowości Litochoro- starego miasteczka, najwyżej położonego miejsca u podnóża Olimpu,
• spacer wąwozem rzeki Enipeas, jednym z najładniejszych szlaków do „Wodospadu Zeusa” i „Basenów Afrodyty”,
• zwiedzanie Starego Panteleimonasu- górskiego miasteczka, w którym czas się zatrzymał. 
Kamienna zabudowa miasta, wąskie uliczki, przepiękne widoki i świeże górskie powietrze pozwoliły nam bliżej poznać klimat prawdziwej Grecji. Wioska ulokowana jest na stokach masywu Olimpu i jest żywym skansenem. Rozciąga się z niej piękna panorama. Tradycyjne greckie domki wzbudzają zachwyt. 
Są pobudowane bardzo gęsto. Wąskie uliczki pokryte kocimi łbami wciskają się między zabudowania. 
W centrum wioski stoi zabytkowy kościół św. Pantelejmona – patrona chorych i cierpiących, a także tawerna pod 300- letnim platanem.
• zwiedzanie zamku Platamonas, z niesamowitym widokiem na Morze Egejskie i miejscowość Leptokaria,
• rejs statkiem na wyspę Skiathos, jedną z piękniejszych greckich wysp.
Skiathos jest rajem dla wielbicieli słońca i turkusowej wody. Ta niewielka wyspa jest częścią Sporad – archipelagu zlokalizowanego w zachodniej części Morza Egejskiego. Cechuje ją łagodny klimat i bogata, oszałamiająca roślinność. 
Linia brzegowa tej maleńkiej wyspy mieści aż 66 plaż.
Najbardziej znana i ta, na której byliśmy, to Koukounaries (szyszkowa plaża), otoczona lasem drzew piniowych i pokryta charakterystycznym piaskiem o złotym odcieniu. Bujna roślinność tworzy unikalny mikroklimat, a las jest chronionym rezerwatem przyrody. 
Plaża Koukounaries jest także uznanym centrum sportów wodnych dla pasjonatów aktywnego wypoczynku.
Na Skiathos znajdziemy liczne ogrody oraz cudownie pachnące lasy piniowe. Unikalna atmosfera wyspy przyciąga turystów równie mocno, co piękne plaże. Na wyspie życie toczy się niespiesznie, w myśl greckiej maksymy „siga-siga”, czyli – spokojnie i powoli. 
To tu mogliśmy zanurzyć się w tę niepowtarzalną atmosferę i choć przez kilka godzin poczuć jak rodowici Grecy. 
Skiathos to jedna z dwóch wysp, które stały się tłem fabuły kultowego musicalu „Mamma Mia”. 
Tą drugą jest kameralna, pobliska wyspa Skopelos.
W trakcie rejsu statkiem Elisabet Cruises uczyliśmy się tańca greckiego oraz innych tańców podczas dyskoteki na pokładzie. W drodze powrotnej mieliśmy okazję zobaczyć delfiny, pływające tuż obok statku.
• wycieczka Meteory- jedna z kluczowych i zarazem najbardziej wyjątkowych atrakcji Grecji Kontynentalnej, to wycieczka fakultatywna „Meteory” – zwiedzanie spektakularnych klasztorów wzniesionych przez zakonników na zboczach skał. Sama nazwa Meteor pochodzi z greckiego i oznacza „zawieszony w powietrzu”. Pojedyncze skały wznoszą się na ok. 540 metrów, a na ich szczytach umiejscowiony jest zespół prawosławnych klasztorów (monastyrów). W czasach świetności funkcjonowały 24 monastyry (każdy wybudowany na innej skale), jednak do dziś przetrwało jedynie sześć z nich. Miejsce to jest wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco. W każdym z klasztorów znajduje się kościół oraz części mieszkalne. Do dziś mieszkają tu mnisi oraz mniszki. Można tu podziwiać fantastyczne ikony, pozostałe rękodzieła oraz jedyne w swoim rodzaju freski. Całodniowa wycieczka „Meteory” zapiera dech w piersiach już od momentu przybycia do miejscowości u podnóża kamiennego lasu.
Oprócz zwiedzania niezwykłych miejsc uczniowie odpoczywali na plaży, kąpali się w Morzu Egejskim oraz w basenie na świeżym powietrzu. Brali udział w konkursach: „Grecja w moim obiektywie”, „Taniec Zorby” i „Znam Grecję”, zabawach ze śpiewem i tańcem, rozgrywkach i zawodach sportowych czy nauce podstawowych słów w języku greckim.
Pobyt naszych uczniów w Grecji dostarczył wielu miłych wrażeń i przeżyć. Dnia 30 maja pełni radości powróciliśmy do swoich domów. Pobyt w Grecji był niezwykłą przygodą i wspaniałym doświadczeniem, które na zawsze pozostanie w naszych wspomnieniach.

Organizator wycieczki: Agnieszka Bogunia
Kierownik wycieczki: Agnieszka Bogunia
Opiekunowie wycieczki: Agata Gębala, Barbara Figura. Paweł Supron oraz Mariusz Gądor
Pilot wycieczki: Leszek Wojewodzic

Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 2
im. Marii Konopnickiej
ul. Sienkiewicza 9
34-100 Wadowice
tel. 33 823 33 89
e-mail: sp2@wadowice.pl

BIP

Kuratorium Oświaty w Krakowie

Szkoła pamięta

Erasmus+

Facebook

Laboratoria Przyszłości

Owoce i warzywa w szkole