Home » Bez kategorii » Tydzień Nauki – Chemia

Tydzień Nauki – Chemia

Współcześnie chemia jest jedną z nieodzownych nauk w życiu człowieka.
W zasadzie w każdej dziedzinie jest ona obecna, począwszy od przemysłu spożywczego, a na przemyśle zbrojeniowym kończąc. Pomimo, że chemia jest dość młodą nauką, zwłaszcza w porównaniu do klasycznej matematyki, to jej korzeni można szukać już w starożytności, a nawet w prehistorii. Przykładowo tworzenie sera jest przecież niczym innym, jak procesem chemicznym, w którym to z jednego produktu wytwarza się inny. Jednak jako nauka chemia wywodzi się z alchemii, czyli przednaukowej próby łączenia wielu dziedzin współczesnej nauki w celu znalezienie konkretnego produktu, najczęściej złota. Alchemicy w zdecydowanej większości, zamiast  na teorii, opierali się wyłącznie na doświadczeniach. Ich empiryzm powodował bardzo często wypadki, zwłaszcza w próbach pracy nad niebezpiecznymi substancjami. Często się zdarzało, że to właśnie od wypadku u alchemika wybuchały wielkie pożary, które trawiły całe miasta. Przykładem może być słynny pożar Wrocławia  w 1354 roku.

W dołączonym pliku przedstawione zostały ciekawostki o słynnych chemikach. Zapraszam do zapoznania się z tymi informacjami.

                                                             Anna Wojtyła-Żydek

A teraz czas na trzecią część quizu: https://quizizz.com/join?gc=24124026

Przypominam, że jako nazwę uczestnika quizu należy wpisać imię i nazwisko oraz klasę. Quiz jest dostępny tylko dziś (środa) do godz. 21.00.

Powodzenia!

                                                                                        Renata Bernecka

Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 2
im. Marii Konopnickiej
ul. Sienkiewicza 9
34-100 Wadowice
tel. 33 823 33 89
e-mail: sp2@wadowice.pl

BIP

Kuratorium Oświaty w Krakowie

Szkoła pamięta

Erasmus+

Facebook

Laboratoria Przyszłości

Owoce i warzywa w szkole