Home » Bez kategorii » Tydzień Nauki – Fizyka i technika

Tydzień Nauki – Fizyka i technika

Coraz częściej czytając prasę lub oglądając programy telewizyjne, spotykamy się z pojęciem bioniki. Co zatem kryje się pod tą nazwą? Słowo „bionika” pochodzi od dwóch greckich słów: bios, czyli życie, i mimesis, czyli naśladować. Bionika jest nauką badającą budowę i zasady działania organizmów żywych oraz ich adaptowanie w technice i budowie urządzeń technicznych na wzór organizmów żywych.

Bionika, dzięki nowemu spojrzeniu na świat, kusi obietnicą nowych technologii. Sprawia, że inaczej spoglądamy na naturę i zaczynamy dostrzegać ogromną różnorodność i złożoność form życia. Natura to największa skarbnica wiedzy na naszej planecie, musimy tylko nauczyć się z niej korzystać.

Wiele z najdoskonalszych wynalazków człowieka jest dokładnym odwzorowaniem tego, co stworzyła natura i co często wykorzystują inne żywe organizmy. Niektóre ludzkie wynalazki zostały wprost przejęte ze świata przyrody, inne trafiły do codziennego życia w sposób pośredni. Jaka jest więc przyszłość bioniki? Eksperci twierdzą, że nowe wynalazki, jakie będą powstawać dzięki podglądaniu natury, na pewno zmienią nasze życie codzienne.

To bionika jest naszą przyszłością, zwłaszcza jeśli chodzi o tworzenie nowych materiałów.

         Zapraszam do zapoznania się z poniższą prezentacją, która zawiera przykłady zastosowania pomysłów natury w technice oraz wzięcia udziału w quizie. Link do quizu umieszczony jest na końcu prezentacji. Jako nazwę uczestnika quizu należy wpisać imię i nazwisko ucznia oraz klasę. Quiz jest dostępny tylko dziś do godz. 21.00.

Powodzenia!

                                                                                              Renata Bernecka

Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 2
im. Marii Konopnickiej
ul. Sienkiewicza 9
34-100 Wadowice
tel. 33 823 33 89
e-mail: sp2@wadowice.pl

BIP

Kuratorium Oświaty w Krakowie

Szkoła pamięta

Erasmus+

Facebook

Laboratoria Przyszłości

Owoce i warzywa w szkole