20 września uczniowie naszej szkoły wybrali się na pełną zadumy i wzruszeń wycieczkę do Auschwitz-Birkenau, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.
Zwiedzanie zaczęliśmy od przejścia przez bramę ze znanym napisem: „Arbeit macht frei”, który więźniowie obozu widzieli codziennie, wychodząc rano do pracy w komandach i wracając wieczorem do obozu. Następnie przeszliśmy przez plac apelowy, wzdłuż którego usytuowane są ceglane budynki, dawne bloki więzienne. W budynkach tych znajdują się przedmioty odebrane zamordowanym Żydom, m.in. kosze, walizki, oraz różne przedmioty codziennego użytku: naczynia, pędzle do golenia, szczoteczki do zębów, szczotki do butów, buty, szczotki do ubrań, okulary i ubranka dziecięce. Oprócz rzeczy stanowiących przedmioty codziennego użytku można zobaczyć także żydowskie szaty modlitewne oraz protezy.
Codzienność obozowa pokazana jest między innymi na reprodukcjach obrazów stworzonych przez byłego więźnia – Mieczysława Kościelniaka, pochodzących z cyklu „Dzień więźnia”. Można obejrzeć powiększone fotografie obozowe ofiar, opatrzone informacjami zawierającymi: numer obozowy, nazwisko, imię oraz datę urodzenia, zawód, datę przywiezienia do obozu i datę zgonu. W kolejnych budynkach przedstawiono warunki mieszkaniowe i sanitarno-higieniczne, w jakich żyli więźniowie w różnych okresach istnienia obozu. Warunki mieszkalne ukazano także na fotografiach i reprodukcjach obrazów byłych więźniów.
W piwnicach jednego z bloków zwiedzający mogli zobaczyć cele obozowego aresztu, a na parterze pomieszczenie, w którym odbywał się sąd doraźny, pomieszczenia, gdzie dyżurowali esesmani oraz gdzie osadzano więźniów policyjnych.
Następnie uczniowie podeszli pod Ścianę Straceń znajdującą się na dziedzińcu przylegającym do bloku 11, z którego wyprowadzano skazańców na egzekucje.
Kolejnym wzruszającym momentem było obejrzenie ogromnej Księgi Imion, w której zapisano nazwiska zamordowanych w Auschwitz na dowód wiecznej pamięci.
Na koniec uczestnicy wycieczki udali się do Birkenau – tam zobaczyli: teren, gdzie funkcjonowała pierwsza komora gazowa w Birkenau, tzw. Czerwony Domek, miejsce, gdzie znajdowała się druga komora gazowa, tzw. Biały Domek, bocznicę kolejową oraz zbiorową mogiłę więźniów zmarłych tuż przed i zaraz po wyzwoleniu Auschwitz.
Wycieczka wprowadziła uczniów w atmosferę zadumy nad losem człowieka.
„Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce (…)”.