Home » Bez kategorii » XI Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka

XI Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka

Uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Czerniaka. W tym roku w akcji wzięło udział 860 tysięcy uczniów oraz przeprowadzono 50 tysięcy jednostek lekcyjnych. Czerniak będący nowotworem złośliwym wywodzącym się z melanocytów wciąż stanowi jedno z wyzwań polskiej onkologii. Pomimo nieustannie toczącego się postępu w zakresie farmakoterapii czerniaka (immunoterapia, leczenie ukierunkowane molekularnie) oraz szerokiej dostępności leczenia w ramach programów lekowych Polska według badania CONCORD-3 plasuje się na tle Europy na jednym z ostatnich miejsc tabeli w zakresie 5-letnich przeżyć pacjentów. Zasadniczą przyczyną niniejszego stanu jest nadal rozpoznawanie nowotworu w zaawansowanym stadium. Wynika to nadal ze zbyt małej świadomości społecznej na temat czerniaka – czym jest, jakie są czynniki ryzyka zachorowania a także jakie są metody skutecznej profilaktyki pierwotnej i wtórnej.Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” razem z tegorocznymi ambasadorkami Marią Winiarską oraz Zofią Zborowoską-Wroną, zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo iw biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie. Zachęcamy do uważnego zapoznania się oraz dzielenia się nimi na stronach internetowych szkół czy w mediach społecznościowych. Pamiętajmy, czerniak może pojawić się w każdym wieku, a profilaktyka zawsze ma sens i może mu zapobiec. To niesłychanie ważne, ponieważ wcześnie wykryty jest uleczalny w niemal 100 procentach. Kluczem do sukcesu naszego i naszych bliskich jest właśnie znajomość czynników ryzyka zachorowania oraz jego charakterystycznych cech zawierających się w „czerniakowym abecadle”.https://www.youtube.com/watch?v=3bvavaHANdghttps://www.instagram.com/akademia_czerniaka/https://www.facebook.com/znamieznamje/https://www.akademiaczerniaka.pl/artykuly/artykul/2022-05-17-xi-tydzien-swiadomosci-czerniaka￾baw-sie-dobrze

Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 2
im. Marii Konopnickiej
ul. Sienkiewicza 9
34-100 Wadowice
tel. 33 823 33 89
e-mail: sp2@wadowice.pl

BIP

Kuratorium Oświaty w Krakowie

Szkoła pamięta

Erasmus+

Facebook

Laboratoria Przyszłości

Owoce i warzywa w szkole