Home » Bez kategorii » Tydzień Nauki – Geografia i zwyczaje

Tydzień Nauki – Geografia i zwyczaje

Kultura i zwyczaje w różnych krajach europejskich

 Życie i przebywanie za granicą wiąże się nie tylko z poznawaniem obcego języka, ale również odmiennej kultury. Każdy kraj, region, religia na świecie ma swoje tradycje – czasem piękne  i fascynujące, czasem szokujące.

   Poniżej przedstawiamy tradycje i obyczaje z różnych zakątków Europy.

  1. Czy zauważyłeś jak przedstawiają się nowo poznanym osobom Hiszpanie ? Hiszpanie znani są ze swojego głośnego zachowania i ognistego temperamentu. Nie zdziw się więc, kiedy podczas zapoznawania się Hiszpanka od razu pocałuje Cię w oba policzki! To hiszpański sposób na powiedzenie „cześć, miło mi”.
  2. W Niemczech z pewnością spotkasz się ze zwyczajem stukania w stół zamiast klaskania. Klaskanie w ręce zarezerwowane jest na okazję owacji po koncertach lub przedstawieniach teatralnych, natomiast każdy inny powód do radości czy uznania okazuje się poprzez uderzenie w stół dłońmi.
  3. Lubisz sery? Jedź do Francji! Pamiętaj jednak, że we Francji podczas posiłku sery  podaje się …”na deser”, a dokładnie po daniu głównym przed deserem.
  4. Jeżeli widzisz dwie osoby głośno i szybko wypowiadające słowa, a przy tym niezwykle intensywnie gestykulujące, to zazwyczaj nie trzeba wzywać policji. Włosi nie przejmują się tym, że ich rozmowę słychać kilometr dalej. Z natury są po prostu bardzo ekspresyjni. 
  5. Bułgarzy są przyjaźnie nastawieni i bardzo gościnni, ale trzeba uważać, aby nie doszło do nieporozumień – kręcenie głową na boki oznacza „tak”, a potakiwanie „nie”, czyli odwrotnie niż w Polsce.
  6. Jeśli szukasz pracy w Irlandii, Anglii lub USA pamiętaj, żeby nie dodawać zbyt wielu danych personalnych do swojego CV. Ujawnienie daty urodzenia, płci i stanu cywilnego, a czasem nawet dołączenie zdjęcia nie powinno być wymaganie od kandydata. Prawo do równości i zakaz dyskryminacji w tych krajach podkreśla, że decyzja o przyjęciu na dane stanowisko powinna wynikać tylko i wyłącznie z kompetencji i doświadczenia zawodowego kandydata.

                                                                            Iwona Kozioł-Ponikiewska

A teraz czas na drugą część quizu: https://quizizz.com/join?gc=63162490

Przypominam, że jako nazwę uczestnika quizu należy wpisać imię i nazwisko oraz klasę. Quiz jest dostępny tylko dziś (wtorek) do godz. 21.00.

Powodzenia!

                                                                                        Renata Bernecka

Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 2
im. Marii Konopnickiej
ul. Sienkiewicza 9
34-100 Wadowice
tel. 33 823 33 89
e-mail: sp2@wadowice.pl

BIP

Kuratorium Oświaty w Krakowie

Szkoła pamięta

Erasmus+

Facebook

Laboratoria Przyszłości

Owoce i warzywa w szkole