Home » Bez kategorii » „Zbudujmy jeden most…”

„Zbudujmy jeden most…”

Klasa 6a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach wraz z wychowawczynią brała udział w trzech spotkaniach w Fundacji „Sowiarnia” w ramach warsztatów pt. „Przekroczmy granice”. Była to część Projektu pod hasłem „Zbudujmy jeden most… – czyli rola kultury w obalaniu stereotypów i kształtowaniu tolerancyjności wśród dzieci”, realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Pierwsze spotkanie miało miejsce w czerwcu i dotyczyło mniejszości narodowej w Europie – Romów.
Uczniowie mieli okazję poznać romską bajkę, wysłuchać historii tej nacji oraz obejrzeć prezentację ukazującą charakterystyczne elementy kultury – muzykę, język, stroje, zawody. Dowiedzieli się, skąd pochodzą Romowie, dlaczego podróżowali taborami i jak wygląda romski pogrzeb. Zastanawiali się także nad siłą stereotypów powodujących uprzedzenia do grup etnicznych i mniejszości narodowych. Na zakończenie uczniowie wykonali pracę plastyczną – wozy, które po ustawieniu jeden za drugim utworzyły romski tabor.

Na listopadowych warsztatach tematem przewodnim była kultura żydowska. Spotkanie zaczęło się od trudnego zadania, gdyż każdy z uczniów musiał zapisać swoje imię w języku hebrajskim. Dzięki temu szóstoklasiści poznali charakterystyczny alfabet oraz sposób zapisywania. W trakcie wykładu pojawiły się ciekawe dla uczniów słowa np. diaspora, Tora, synagoga, kirkut, menora przybliżające tradycję i religię żydowską. Praca manualna tym razem dotyczyła ozdoby na okno – witrażu z motywem narodowego symbolu Izraela.

Ostatnie z cyklu spotkań miało miejsce w grudniu. Tym razem uczniowie poznali kulturę arabską, dowiedzieli się, kim jest uchodźca i jakie są powody ucieczki mieszkańców Syrii do Europy. Na koniec wykonali pracę manualną – breloczek do kluczy z motywem arabskim.

Dzięki udziałowi w cyklu warsztatów, uczniowie poznali kulturę, tradycję i pochodzenie mniejszości narodowych zamieszkujących w Polsce – Romów, Żydów i Syryjczykow. Tematyka zajęć pozwoliła na uczenie postaw tolerancji i otwartości na inne kultury i narody. Dzięki pozytywnemu oddziaływaniu wychowawczemu i promowaniu wartości ogólnoludzkich stała się także formą wdrażania rezultatów Projektu „Podniesienie jakości i efektywności pracy szkół i przedszkoli z terenu Gminy Wadowice poprzez rozwijanie kompetencji kadry edukacji szkolnej”, gdyż uświadomiła młodym ludziom złożoność i wielokulturowość współczesnej Europy.

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Wadowicach.

Wychowawca kl. 6a: Iwona Majkowska – Kochan

Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 2
im. Marii Konopnickiej
ul. Sienkiewicza 9
34-100 Wadowice
tel. 33 823 33 89
e-mail: sp2@wadowice.pl

BIP

Kuratorium Oświaty w Krakowie

Szkoła pamięta

Erasmus+

Facebook

Laboratoria Przyszłości

Owoce i warzywa w szkole