Home » Bez kategorii » ANDRZEJKI

ANDRZEJKI

O Andrzejkach każdy z Was na pewno słyszał. Obchodzi się je w wigilię św. Andrzeja, 29 listopada. Współcześnie jest to przede wszystkim wieczór zabawy, ale także, chociaż rzadziej, wróżb dotyczących miłości czy realizacji marzeń i planów. W przeszłości było inaczej. Na Andrzejki czekano niecierpliwie cały rok i przywiązywano do tej tradycji wielką wagę. W Andrzejki wróżyły dziewczęta, by poznać imię przyszłego męża. A chłopcy? No właśnie. Dawniej młodzi mężczyźni, by dowiedzieć się, która z panien zostanie ich żoną, również wróżyli, ale 24 listopada, w wigilię św. Katarzyny, czyli tzw. Katarzynki. O zwyczajach tych mówią też przysłowia, które znane są w polskiej tradycji, np. „Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego”, „Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”, „Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”. Polskie zwyczaje są piękne. Warto o nich pamiętać i je kultywować. W przeddzień tych świąt zachęcamy do zorganizowania w swoich domach zabawy, w której może uczestniczyć cała rodzina. Przypominamy kilka wróżb związanych z Andrzejkami i Katarzynkami:

Pages: 1 2